Hakkımızda

HAKKIMIZDA

Has Sofram 2016 yılında Gaziantep’te kuruldu. Hakkı, Azat, Saim (HAS) kardeşler tarafından kurulan firmamız üç kardeşin baş harflerinden yola çıkılarak isimlendirildi.

Has Sofram Gaziantep yöresel lezzetleri ile  Sivas yöresel lezzetlerinin  buluştuğu bir mekandır.Izgara ve Kebap çeşitleri ile Gastronomi şehri Gaziantep’te yeni lezzetler sunmayı amaçlamıştır.

Mekanımız, Kahvaltı, Izgara, Kebap ve Lahmacun konseptinde hizmet vermektedir.  Etlerimiz Kahramanmaraş Göksun, Osmaniye Bahçe, Gaziantep Nizip ilçelerinde bulunan doğada yaylımda beslenen hayvanların etinden oluşmaktadır.

Etlerimizde baharat minimize edilmiş etin en saf lezzetinin tadılması hedeflenmiştir.

Etlerimiz küllendirilmiş ateşte pişirilerek etin yumuşak ve sağlıklı olması en temel farkımızdır.

Has Sofram, kendine özgü mimari tasarımı ile müşterilerine ferah bir ortam sunmuştur. Bünyesinde, fırını, mescidi ile iki katlı yemek salonu, kapalı ve açık otoparkı özgün restaurant konseptine sahiptir.

Bireysel müşteriler ile beraber;  düğün, iş toplantısı, doğum günü etkinliklere ve Turizm guruplarına  hizmet vermektedir.

Firmamızın bireysel ve toplumsal hijyenin önemli olduğu bilici ile hareket etmektedir. Bu amaçla mutfak, WC, Lavabolarımızın temizliğine önem veriyor. Türkiye’de az bulunan bir uygulamaya imza attık. Yemeklerden sonra müşterilerimizin diş sağlıkları için tek kullanımlık diş macunu ve fırça hediye ediyoruz.

MİSYONUMUZ

Gaziantep ve Sivas yöresine özgü lezzetleri hijyenik şartlarda, doğal ürünlerden oluşan kebap ve ızgara çeşitlerimizi, terbiyesiz ,  etin en saf hali ile müşterilerimize sunmaktır.

 

VİZYONUMUZ

Anadolu’nun kadim lezzetlerine kendi yorumumuzu katarak bu lezzetleri yaşatmak, geliştirmek, yeni nesillere aktarmak; bu amaçla kaliteden ödün vermeden, özveri ile çalışarak, kendimize has bir konseptimiz ve tadımızla damaklarda lezzet, gönüllerde hoş seda bırakmaktır.

marka tescilbelgesi